Офіційний сайт міста Пирятин та Пирятинського району

http://www.pyriatyn.osp-ua.info/

Заразний вузликовий дерматит - небезпечна хвороба великої рогатої худоби
14.02.2019

Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби (далі ЗВД) - заразне захворювання, що характеризується лихоманкою, утворенням шкіряних вузлів (горбочків) на тілі, кульганням, ураженнями очей, органів дихання, розмноження та травлення.

Спалахи хвороби зареєстровані в Російській Федерації, Дагестані, Чечні і Північній Осетії, Греції, Туреччині, Болгарії, Македонії, Сербії та Чорногорії, Албанії та Казахстані. Територія України вільна від даної хвороби, але загроза проникнення хвороби висока.

Збудник хвороби (вірус) знешкоджується при температурі 55 °С впродовж 2 годин, при 60 °С впродовж 30 хвилин, при 4 °С вірус ЗВД зберігає активність впродовж 6 місяців.

Хворіє велика рогата худоба. Вірус передається переважно механічним шляхом при укусах комах-переносників (комарі, мухи, кліщі тощо), занесених із зараженої території вітром або в транспортних засобах та через заражені ін'єкційні голки. Занесення комах відбувається переважно в теплу пору року. Тварини можуть інфікуватись при контакті з хворою твариною, через контаміновані корми, воду, предмети утримання.

Вірус не передається людині. Поширення ЗВД відбувається стрибкоподібно - на значні відстані (до 50-100 км) через переносників, безконтрольне переміщення тварин, контаміновані корми, предмети догляду, транспортні засоби тощо.

Інкубаційний період захворювання становить від 7 до 28 діб. Хвороба характеризується підвищенням температури тіла до 40 °С впродовж першого тижня, з’являються водянисті виділення з очей, відмічається в’ялість, тварини відмовляються від корму та швидко худнуть. По всьому тілу, а інколи лише на кінцівках та животі, утворюються внутрішньошкірні вузлики з плоскою поверхнею діаметром 0,5-7 см, заввишки до 0,5 см. У телят до місячного віку хвороба може протікати безсимптомно.

Специфічні методи лікування ЗВД не розроблені. Після діагностування ЗВД в епізоотичному вогнищі встановлюється карантин.

З метою профілактики хвороби необхідно:

- завозити тварин лише з благополучних щодо ЗВД господарств з проведенням профілактичного карантину;
- проводити обов’язкову дезінсекцію транспортних засобів до та після переміщення тварин;
- не допускати контакт між тваринами різних стад;
- при роботі з тваринами користуватися чистим продезінфікованим інструментом;
- виводити тварин на пасовище лише після обробки їх засобами, що забезпечують захист від укусів комах;
- при постановці тварин на стійлове утримання обов’язково проводити клінічний огляд тварин та профілактичну дезінсекція тваринницьких приміщень;
- проводити заходи, направлені на знищення стаціонарних ареалів мешкання комах;
- проводити ідентифікацію всього наявного поголів’я ВРХ.

При виникненні підозри щодо зараження тварин вірусом ЗВД власнику тварини слід протягом двох годин повідомити про це фахівця Держпродспоживслужби за номером телефону 2-22-13.

Корисні посилання:
http://www.lsd.vet.ua/index.php/uа, http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0535-17

Начальник
Пирятинського районного управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Полтавській області
А.А. Середа


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com